sobota, 18 maja 2013

Virgin ,,Bimbo"

Tytuł: Bimbo
Wykonawca: Virgin
Rok: 2004
Single: Dżaga, Kolejny raz, Nie zawiedź mnie
Utwory: 1.Szafa
2.Chłopczyku mój
3.Dżaga
4.Nie zawiedź mnie
5.Nie oceniać jej
6.Et Anima
7.Ulica
8.Piekarnia
9.Okno Boże
10.Teraz to wiem
11.Bar
12.Kolejny raz
13.Mój "M"


Dwa lata po wydaniu debiutanckiego albumu ,,Virgin", który odniósł ogromny sukces w Polsce, zespół wydaje kolejny krążek o tytule ,,Bimbo". Album po raz kolejny cieszył się dużym zainteresowaniem, m.in. przez kontrowersyjny klip do utworu ,,Dżaga", którego nabywcy albumu mogli zobaczyć w nieocenzurowanej wersji. Krążek trafił na sam szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce OLiS.  Ponadto zespół ruszył w dużą trasę koncertową po Polsce o nazwie Bimbo Tour.

Album ,,Bimbo" otwiera pop-rockowy utwór ,,Szafa". Kiedyś ta piosenka bardzo mi się podobała, teraz nie robi na mnie już takiego wrażenia. Utwór jest średni, a tekst niczego nowego nie wnosi. Podobnie jest z kawałkiem ,,Chłopczyku mój" , utwór nie podoba mi się. Tekst jak i muzyka jest strasznie słaba. ,,Dżaga" - tego utworu chyba nie muszę przedstawiać. Bardzo dobrze zna go cała Polska. Doda śpiewa go do znudzenia, na każdym koncercie, na każdym występie na żywo i Bóg wie jeszcze gdzie. Słuchanie go po raz kolejny podczas analizowania albumu nie zrobiło na mnie żadnego wrażenia, jednym uchem wchodził drugim wychodził. Na tą piosenkę jestem już uodporniona. Podczas słuchania ,,Nie zawiedź mnie" bardzo przeszkadza mi że Dorota śpiewa tą balladę bez emocji. Na prawdę można było zrobić z niej piękny utwór, Doda nie poradziła sobie z nim. W ,,Nie oceniać jej" podoba mi się rockowy klimat. Plusem jest występujący w nim mężczyzna. Podział jest prosty - on śpiewa zwrotki, Doda refren. Finalnie fajnie wszystko się ze sobą łączy. ,,Et Anima" to mocny, rockowy kawałek, Dorota po raz kolejny pokazała jaki silny ma głos, szkoda że teraz skupiła się na śpiewaniu popu, przez co nie może teraz wykorzystać w pełni swojego mocnego głosu. ,,Ulica" to jeden z moich ulubionych kawałków Virgin. Co mnie w nim urzekło? Oczywiście mocny wokal, świetna rockowa muzyka oraz niebanalny tekst, mówiący o strachu.
,,Na ulicy strach jest panem... Na ulicy szybko krew przykrywa kurz. Słowa dawno zapomniane. Wyprowadza gniew z więzienia naszych głów"
 ,,Piekarnia" to utwór z najgłupszym tekstem. Artystka śpiewa tak jakby właśnie znajdowała się w piekarni i opisuje co widzi dookoła. W piosence wymienione są m.in. chleby, bułki, rogale z zakalcem, pączki, suchary i wafle. Masakra, z taką piosenką to tylko do piekarni a nie na płytę. Zawsze podobał mi się utwór ,,Okno Boże". Dominuje w nim mocne brzmienie, ale najważniejszy jest tu tekst który bardzo mi się podoba. Słychać że utwór jest szczery i włożono w niego mnóstwo pracy. ,,Teraz to wiem" to fajna rockowa ballada. Podoba mi się druga zwrotka, w której mocny głos Dody trochę odrywa się od delikatnej muzyki. Jednak nie da się ukryć że na płycie są lepsze kawałki. Utwór ,,Bar" Dorota napisała w programie Bar, dlatego kawałek nosi taki tytuł. W prawdzie tekst nie ma nic wspólnego z tytułem. Piosenka bardzo mi się podoba, ponieważ jest o dwulicowości i bezradności człowieka w niektórych sytuacjach, np.: ,,Coś ważnego miałeś rzec, pogubiłeś słowa wszyscy się w około śmiali, coś dobrego zrobić chciałeś lecz nie wyszło, ludzie Cie oszustem obwołali". Bardzo prawdopodobne jest że utwór opisuje relacje uczestników tutejszej edycji Baru. W utworze ,,Kolejny raz" Doda bardzo dobrze przekazała emocje, niestety utwór jest bardzo słaby. Klimat panujący w utworze jest nijaki. W utworze ,,Mój "M"" nie ma żadnych emocji, utwór niby o miłości, ale niczego takiego nie poczułam. Refren jest przytłaczający, a tekst w nim jest słaby. Całą piosenkę Doda nie zaśpiewała, ale wykrzyczała. Obok ,,Piekarnia" to zdecydowanie najgorszy utwór.

Nie ma co ukrywać, ten album jest bardziej popowy niż rockowy. Na poprzednim albumie dominowało mocne brzmienie, niegdyś można było nawet usłyszeć metal, tutaj Virgin odszedł w pop. Szkoda że zespół popadł w komercje,  przecież mieli wtedy mnóstwo fanów i na prawdę nie trzeba było machać tyłkiem na scenie i zacząć śpiewać słaby pop żeby zarobić kasę. Jestem ciekawa po co Tomasz Lubert (założyciel Virgin) szukał na castingu wokalistki, która potrafi zaśpiewać hard rock? Po to aby po dwóch latach odejść w pop? Jakoś wątpię, ale wszystko kręci się wokół kasy. Poniżej jest teledysk do ,,Dżagi" ponieważ klipy do ,,Kolejny raz" ,,Nie zawiedź mnie" nie są dostępne na YouTube :/

Ocena: 6/10
Najlepsze: Nie oceniać jej, Et Anima, Ulica, Okno Boże, Bar
Najgorsze: Dżaga, Chłopczyku mój, Nie zawiedź mnie, Piekarnia, Mój "M"
Podobne recenzje:
 

7 komentarzy:

 1. ",,Et Anima" to mocny, rockowy kawałek. Jest to świetny kawałek" POWTÓRZENIE :)
  Nie, nie przyszłam tu wytykać Ci błędów. Po prostu ten jakoś rzucił mi się w oczy.
  Dodę lubię, ale chyba nie dałabym rady przesłuchać całego krążka. Z tego albumu znam oczywiście "Dżagę", która nawet lubię, ale teledysk jest dla mnie dnem.

  Pozdrawiam, True-Villain.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błąd został poprawiony. Dziękuję za uwagę :)

   Usuń
 2. Oj,kiedyś się tego słuchało nałogowo :) nowy post
  http://doniax.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny blog, ciekawy temat do pisania wybrałaś. :) Zapraszam na http://silver-o-bzdurach.blog.onet.pl/ ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam na nową notkę na True-Villain.blog.pl w której ukazał się konkurs. Koniecznie sprawdź!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki Doda miała kiedys wizerunek koszmarny :P Nie mam na razie ochoty na zabieranie się za albumy Virgin

  Nowa recenzja na http://The-Rockferry.blog.onet.pl (Nneka "No Longer at Ease")

  OdpowiedzUsuń
 6. Słuchałam kiedyś Virgin, stare czasy ;) Ale raczej pojedynczych kawałków, niż całych płyt.

  zapraszam na NN :)

  OdpowiedzUsuń