piątek, 8 lutego 2013

Katy Perry ,,Teenage Dream"


Tytuł: Teenage Dream
Wykonawca: Katy Perry
Rok: 2010
Single: California Gurls, Teenage Dream, Firework, E.T., Last Friday Night (T.G.I.F.), The One That Got Away
Utwory: 1.Teenage Dream
2.Last Friday Night (T.G.I.F.)
3.California Gurls (feat. Snoop Dogg)
4.Firework
5.Peacock
6.Circle the Drain
7.The One That Got Away
8.E.T.
9.Who Am I Living For?
10.Pearl
11.Hummingbird Heartbeat
12.Not Like the Movies


Dwa lata po wydaniu albumu ,,One Of The Boys", który otworzył Katy drzwi do światowej kariery, Artystka nie spoczywa na laurach i wydaje trzeci solowy album o tytule ,,Teenage Dream". Katy Perry rozpoczęła nagrywanie krążka w październiku 2009 roku. Pracowała z wieloma artystami m.in. Gregiem Wellsem, Guyem Sigsworthem i Dr. Lukiem. Perry bardzo chciała aby nowy album był na wyższym poziomie od poprzedniego, chciała aby był czymś wyjątkowym ,,Ta płyta jest dla mnie naprawdę ważna, ponieważ pokaże, że sukces, który osiągnęłam nie jest zwykłym szczęściem. Udało mi się pozyskać publiczność i nie chcę jej stracić" - mówiła Perry. Płyta ,,Teenage Dream" miała również zmienić wizerunek Artystki. Katy chciała aby kojarzono ją ze słodyczami i watą cukrową. Czy się udało? Myślę, że tak, ale tylko dzięki teledyskowi do ,,California Gurls" w którym zawartość cukru w cukrze przewyższa wszystkie wskaźniki :)

Zobacz sesję promującą album
Album ,,Teenage Dream" otwiera utwór o tym samym tytule. Piosenka jest delikatna i powoli wprowadza w cukierkowy klimat całego albumu. Cały utwór utrzymany jest w stylistyce dance-pop. Równie stylistycznie podobny jest ,,Last Friday Night (T.G.I.F.)". Piosenka nie należy do najlepszych utworów na krążku, bardzo długo musiałam się do niej przekonywać i znaleźć więcej plusów niż minusów. Ostatecznie stwierdzam że piosenka jest nijaka. Katy bardzo dobrze zrobiła wydając na singiel promujący album ,,California Gurls". Ponieważ właśnie dzięki tej piosence płyta tak szybko osiągnęła sukces. Utwór jest wesoły, pełny pozytywnej energii i przede wszystkim najlepszy na wakacyjne imprezy. Nie można również zapomnieć że ogromnym atutem utworu jest duet ze Snoop Doggiem. Raper dodał jemu charakter i wyrazistość. Co do teledysku to czy kiedykolwiek wcześnie widzieliście Snoop Dogga ubranego w krawat i marynarkę z ciastek? :) Od zawsze dobre wrażenie robił na mnie ,,Firework". Osobiście nie lubię słuchać go w wersji na żywo w wykonaniu Katy, ponieważ refren jest bardzo trudny wokalnie do zaśpiewania, a jak wiadomo Perry nie zawsze czysto śpiewa. Piosenka kojarzy mi się z miłymi wydarzeniami w moim życiu, może dlatego mam do niej taki sentyment. ,,Peacock" to dość nietypowy utwór na krążku. Plusem utworu jest świetna, wesoła, porywająca do tańca melodia. Bardzo dobrze można bawić się przy tym utworze. Ostatnio Katy śpiewała, że pocałowała dziewczynę, w tym wypadku śpiewa: ,,Chcę zobaczyć twojego pawia, penisa, penisa". No cóż... coś kontrowersyjnego musiało być :) Jednym z lepszych utworów na ,,Teenage Dream" jest ,,Circle the Drain". W końcu obok przesłodzonych do bólu kawałków możemy posłuchać czegoś rockowego, czegoś z pazurem. Zdecydowanie takiej Katy mi brakuje. Podoba mi się tekst. Opowiada o byłym chłopaku wokalistki – Travisie Mccoy’u. Mieli za sobą długi, ale burzliwy związek. O tym, czemu się rozstali Perry śpiewa w tej piosence.
,,You fall asleep during foreplay;'Cause the pills you take are more your forte; I'm not sticking around to watch you go down; Wanna be your lover;Not your fucking mother" (PL: Zasypiasz przy grze wstępnej; Bo pigułki, które bierzesz tak na ciebie działają; Nie zostanę, żeby patrzeć jak się staczasz; Chcę być twoją kochanką; Nie pier*oloną matką)
,,California Gurls"
,,The One That Got Away" to bardzo przyjemny dla ucha utwór. Jest delikatny, miejscami słychać mocniejsze brzmienie perkusji, ale to wszystko. Piosenka wydaje się dużo lepsza podczas oglądania teledysku, gdy coś się dzieje, sam utwór jest najzwyczajniej nudny. Obok ,,Circle the Drain" moim numer jeden na krążku jest ,,E.T.". Pomimo tego że utwór uznawano za plagiat jednego z utworów TATU u mnie piosenka szybko stała się czymś bardziej odrębnym. Bardzo żałuję, że utwór nie mógł być bardziej rockowy, dlatego zazwyczaj słucham przerobionego kawałka w wersji rockowej na YouTube. Śmiało mogę pochwalić tą piosenkę, za najlepszą produkcję na albumie. Od pierwszych brzmień po prostu zakochałam się w ,,Who Am I Living For?". Uwielbiam takie klimaty. Szczególnie bardzo podoba mi się bardzo dobry, dopracowany i przemyślany tekst. Ogromnym plusem piosenki jest również to, że Katy idealnie przekazała emocje, jej głos jest nieco dramatyczny i podniosły. Mniej dobre jest ,,Pearl". Tutaj tylko podobają mi się zwrotki. Przyznam, że z refrenu nie wypływają jakiekolwiek emocje. ,,Hummingbird Heartbeat" zaczyna się dość tajemniczo, jednak chwilkę później możemy usłyszeć radosne, pełne energii brzmienie. Piosenka trafiła w mój gust. Jest wesoła i przekazała radosne emocje, a chyba właśnie o to chodziło :) Na koniec piękna ballada ,,Not Like the Movies". Piosenka jest jedyna w swoim rodzaju. Ogromne gratulacje dla autora tekstu i oczywiście dla Katy, za piękne wykonanie i doskonale przekazane emocje. Niewątpliwe utwór może wzruszyć.

,,Teenage Dream" w porównaniu do ,,One of the Boys" jest bardziej popowe. Co prawda ,,Teenage Dream" ma więcej udanych kompozycji. Mam jeszcze taką prośbę do Perry: proszę o więcej kompozycji takich jak ,,Circle the Drain", ,,E.T." czy ,,Who Am I Living For?", ponieważ dzięki takim utworom Katy może wejść na zupełnie inny poziom. Co to znaczy? Katy obecnie pracuje nad kolejną płytą, która ma być mroczniejsza. Takie utwory jakie wskazałam mogą być idealnym startem w zmianie wizerunku ze słodkiego na bardziej mroczny. Dlatego, życzę powodzenia i liczę że nowa płyta odniesie sukces :)


Ocena: 7/10
Najlepsze: California Gurls, Firework, Peacock, Circle the Drain, E.T., Who Am I Living For?, Not Like the Movies
Najgorsze: -
Podobne recenzje:

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam "E.T.". Pamiętam, że gdy pierwszy raz usłyszałam tę piosenkę to pomyślałam, że to coś od Tatu. A tu proszę, miłe zaskoczenie. Teledysk jest NIESAMOWITY. Podoba mi się również piosenka jak i teledysk do "The One That Got Away". Lubię Firework.. I chyba tyle.
  Pozdrawiam, True-Villain.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Z początku ten album Katy bardziej mi się podobał. Dziś tak średnio. Nadal jednak lubię kilka piosenek (E.T., Pearl). Uważam jednak, że między tym krążkiem a debiutem jest spora różnica. Na pierwszej płycie było więcej pop rocka. Natomiast tutaj sporo tanecznej muzyki i electropopu.
  Nowa recenzja (wreszcie): "Halcyon" Ellie Goulding (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowa recenzja: "Jezus Maria Peszek" (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za Katy Perry, ale wolę jej debiutancki album od tego ;)

  Zapraszam na nowy post :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam no nową notkę : ) http://jusinks.blogspot.com/
  Ps.
  Bardzo lubię piosenki Katy Perry.

  OdpowiedzUsuń
 6. NN na http://true-villain.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń