poniedziałek, 28 lipca 2014

Black Radio ,,Gasoline Planet"

Rok wydania: 2014
Single: Zero Year
Lista utworów:
1. Zero Year
2. One-21
3. Love Jet
4. Caterpillar Minds
5. This is for You
6. Burden Black
7. V2X System
8. A Little Prayer Before
9. Sweet Lords of Ratland
10. Gasoline Planet


Black Radio to polski zespół rockowy, który powstał w 2008 roku. Jednak dopiero w 2014 roku wydali swój debiutancki krążek o tytule ,,Gasoline Planet". Muzyka Black Radio to koktajl gitarowego rocka i muzyki indie. Chłopcy wzięli udział w ostatniej edycji programu X-Factor, jak i supportowali Room 94 podczas wiosennej trasy po Polsce. Wydaniu ,,Gasoline Planet" towarzyszyła duża trasa koncertowa, która rozpoczęła się w czerwcu b.r. Jako ulubionych wykonawców wokalista Dawid Wajszczyk wymienia takich artystów jak: Queens Of The Stone Age, Them Crooked Vultures, Foo Fighters, My Chemical Romance i Jacka White’a.

Album ,,Gasoline Planet" otwiera ,,Zero Year", który jest również pierwszym singlem z płyty. Wesoły utwór z chwytliwym refrenem oraz ciekawą melodią szybko wpada w ucho. Dawid ma bardzo dobry angielski akcent, można się zdziwić że to zespół z naszego kraju. A jednak, pomimo tego że w Polsce głównie słucha się utworów w ojczystym języku, Black Radio postanowili zaryzykować. ,,One-21" został nagrany najpierw na mini album grupy ,,January 2012", później w odnowionej wersji trafił na ,,Gasoline Planet". Utwór zaczyna się łagodnym dźwiękiem gitary, po chwili usłyszymy dołączającą perkusję, która dodaje rytmiczności oraz mocne dźwięki gitar. Piosenka ma wszystko to czego potrzeba aby szybko wpadała w ucho: wesołe okrzyki, powtarzający się refren oraz klaskanie, które idealnie sprawdzi się na koncertach. Uwielbiam ,,Love Jet". Zaczyna się dźwiękiem gitary, nie byłoby to nic niezwykłego, gdyby nie fakt że gitara ta nie jest podłączona do wzmacniacza, jakby zespół przygotowywał się do grania. W pierwszej zwrotce wokal Dawida jest powolny, melancholijny, wszystko rozkręca się w refrenie. Bardzo podoba mi się muzyka. Szkoda, że utwór jest taki krótki. Od początku ,,Caterpillar Minds" słychać mocne brzmienie. Tym razem zespół postawił na coś jeszcze mocniejszego, nie tylko muzycznie ale również wokalnie - w pewnym fragmencie słychać nawet growl! Duża dawka mocnego rocka. Kolejnym moim faworytem to chwytające za serce ,,This is for You". Ten utwór powala na kolana! Szczególnie w tej piosence podoba mi się wokal Dawida - w zwrotkach śpiewa powoli, niezwykle czysto, natomiast w refrenie ukazuje swój potężny głos. Bardzo dobra robota chłopaki!


,,Burden Black" charakteryzuje się niezwykłą muzyką, najbardziej podobają mi się zwrotki, które są naprawdę fantastycznie zaśpiewanie, niestety w refrenie słychać nieczystości. Szkoda. Klaskanie w ,,V2X System" przypomina mi to z ,,Heaven Knows" The Pretty Reckless", bądź ,,We Will Rock You" Queen. Po raz kolejny zespół zaskoczył wspaniałą rockową muzyką oraz niezwykłymi chórkami, które dodają mocy temu utworowi. Wykorzystane są tu niezwykłe dźwięki gitar, które miałam okazje usłyszeć na koncercie :) Świetny pomysł. ,,A Little Prayer Before" ma niespełna 40 sekund, to muzyczne intro jest ciekawe, przywodzi mi na myśl scenę z westernów. ,,Sweet Lords of Ratland" rozwaliło system. Wyraźnie słychać inspiracje Queens of the Stone Age, jest tam nawet fragment który śmiało mógłby znaleźć się w jakieś piosence ameryjanów. Świetna muzyka, dobry wokal i nadające rytmiczności chórki. Dobra robota. Na zakończenie tytułowy utwór ,,Gasoline Planet". Zmieniony głos Dawida w pierwszym wersie ciekawie brzmi. Podoba mi się jak muzyka ucicha a Wajszczyk odlicza delikatnie śpiewając ,,one two three four...".

Black Radio nagrywają to co im w duszy gra i zrobili to dobrze. Gdybym nie wiedziała nigdy nie pomyślałabym że zespół jest z Polski, ponadto muzyka jest na wysokim poziomie. Chłopcy mają około 20 lat a tworzą muzykę jakby byli na rynku już przez kilka dobrych lat, a przypominam ,,Gasoline Planet" to debiut. W końcu inspirują się najlepszymi: Queens of the Stone Age, Jack White... Niestety słychać dużo nieczystości w wokalu Dawida. Jestem ciekawa jak rozwinie się ich kariera, najważniejsze aby grali to co chcą i nie popadli w komercje.


Ocena: 7/10
Najlepsze: Zero Year, Love Jet, This is for You, V2X System, Sweet Lords of Ratland
Najgorsze: -


6 komentarzy:

 1. Znam ze słyszenia, ale ich nie słucham. Może kiedyś się to zmieni. świetna recenzja.

  Zapraszam przy okazji na mój osobisty blog www.Rebelle-K.blog.pl Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam a nie zespołu ani płyty.
  U mnie http://muzycznomaniaa.blogspot.com/ nn

  OdpowiedzUsuń
 3. Muzyka Black Radio to koktajl <3 Wiem, że wyjęte z kontekstu, ale rozbawiło mnie ;) Zero Year mi się nie podoba.

  Nowa recenzja: "Składam się z ciągłych powtórzeń" Artur Rojek @ http://Fizzz-Reviews.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam, ale czekam z niecierpliwością na tekst o nowej cd The Pretty Reckless ;)

  Nowa recenzja na http://The-Rockferry.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Kompletnie nie kojarzę. U mnie nowy post, zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nowa recenzja: "My" Edyta Górniak @ http://Fizzz-Reviews.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń