czwartek, 21 lutego 2013

Rihanna ,,A Girl Like Me"


Tytuł: A Girl Like Me
Wykonawca: Rihanna
Rok: 2006
Single: SOS, Unfaithful, We Ride, Break It Off
Utwory: 1.SOS
2.Kisses Don't Lie
3.Unfaithful
4.We Ride
5.Dem Haters (feat. Dwane Husbands)
6.Final Goodbye
7.Break It Off (feat. Sean Paul)
8.Crazy Little Thing Called Love (feat. J-Status)
9.Selfish Girl
10.P.S. (I'm Still Not Over You)
11.A Girl Like Me
12.A Million Miles Away
13.If It's Lovin' That You Want - Part 2 (feat. Corey Gunz)
14.Pon De Replay (Full Phatt Remix)


Niespełna rok po wydaniu debiutanckiego krążka ,,Music Of The Sun" Rihanna wydaje drugi studyjny album ,,A Girl Like Me". Niewątpliwie album sukcesem przebił poprzedni krążek i już na dobre otworzył Barbadosce drzwi do światowej kariery. Kiedyś skromna, młoda dziewczyna śpiewająca wyłącznie r&b i reggae, obecnie kontrowersyjna i wulgarna śpiewająca komercyjny pop. Rihanna jest doskonałym przykładem jak sława zmienia człowieka, bo właśnie po sukcesie ,,A Girl Like Me" zobaczyliśmy u Artystki liczne metamorfozy. Czy kiedyś Rihanna powróci do podobnej muzyki, jaką tworzyła przed laty? Nad odpowiedzią jest ogromny znak zapytania, ale pewnie nie, co tu ukrywać pop bardziej podoba się publiczności niż reggae.

,,SOS"
Utworem otwierającym album ,,A Girl Like Me" jest na pewno znany wszystkim singiel ,,SOS". Piosenka jest fajna, taneczna i co najważniejsze chwytliwa. Bardzo łatwo ją zapamiętać, dzięki czemu stała się tak popularna. Pomimo tego że utwór jest z 2006 roku, nadal jest niezwykle popularny. Niewątpliwie właśnie dzięki ,,SOS" Rihanna stała się popularna na całym świecie. Przyjemy, wakacyjny klimat słychać w ,,Kisses Don't Lie", właśnie ten utwór najbardziej przypomina mi czasy poprzedniej, debiutanckiej płyty, na której było bardzo dużo fragmentów reggae czy hip hopu, który na ,,A Girl Like Me" pojawia się sporadycznie. Równie popularna do ,,SOS" jest ballada ,,Unfaithful". To niewątpliwie jeden z najlepszych utworów Rihanny. Jest to mieszanka soulu i r&b na wysokim poziomie, ponadto w wersji na żywo wzrusza. ,,We Ride" to bardzo przyjemny dla ucha numer r&b. Natomiast ,,Dem Haters" średnio mi się podoba. Mam pewne zastrzeżenia do muzyki, strasznie mi przeszkadza. Jedyne co ratuje ten utwór do duet z Dwane Husbands'em, jego wokal bardzo dopełnił niedopracowania w piosence. ,,Unfaithful" śmiało można porównać do ,,Final Goodbye". Oba utwory są na bardzo dużym poziomie.
,,Before we turn off the lights and close our eyes I'll tell you a secret I held all my life it's you I live for and for you I die so I lay here with you in our final goodbye" (PL: Zanim zgasimy światło i zamkniemy oczy zdradzę Ci sekret który skrywałam przez całe życie to dla Ciebie żyje i dla Ciebie umrę Więc jestem tu, z Tobą W naszym ostatnim pożegnaniu)
Zobacz zdjęcia promujące album
Nie przepadam jakoś za Sean Paulem i nawet duet z Rihanną nie pomógł abym mogła się do niego przekonać. Piosenka ,,Break It Off" myślę, że zrobiłaby na mnie lepsze wrażenie, gdyby Rihanna śpiewała go sama. Utwór jest strasznie słaby. ,,Crazy Little Thing Called Love" to średni numer. Podoba mi się fragment reeggae i hawajski klimat, od którego Artystka nagrywając kolejną płytę uciekła. Szkoda, że Rihanna zaczęła nagrywać wyłącznie pop. Ogromnym plusem piosenki jest duet z J-Status'em, niewątpliwie jest dopełnieniem całości. ,,Selfish Girl" to kolejny, zwykły utwór w klimacie r&b. Da się tego słuchać, ale nic nie urywa. Bardzo fajnie skomponowany jest ,,P.S. (I'm Still Not Over You)". Jest to bardzo delikatny utwór w klimatach ballady, r&b i popu. Nieraz łączenie różnych gatunków nie wychodzi na dobre, jednak tutaj jest inaczej. Bardzo fajnie i miło się tego słucha. Pozytywne wrażenie zrobił na mnie utwór ,,A Girl Like Me". Piosenka jest w klimacie r&b, jednak w tle słychać bardziej latynoskie brzmienia co daje niepowtarzalność piosence. W słuchaniu bardzo przeszkadzała mi monotonia w głosie Rihanny i śpiewanie bez emocji. Bardzo wzruszyła mnie ballada ,,A Million Miles Away", jest to bardzo magiczny, pełen emocji utwór. Podoba mi się głos Rihanny w piosence, jest mocny i wyrazisty, brakuje czegoś takiego w pozostałych utworach. Na poprzedniej płycie ,,Music Of The Sun" pojawił się utwór ,,If It's Lovin' That You Want", który przypadł mi do gustu, na ,,A Girl Like Me" Rihanna nagrała drugą część tego numeru. Tym razem dołącza do niej Corey Gunz. Nie jest to ciąg dalszy utworu, lecz dokładnie ta sama piosenka w nieco bardziej hip hopowym klimacie. Jednak, chyba bardziej podobała mi się poprzednia wersja. Idąc tym tropem jako bonus, możemy usłyszeć remix utworu ,,Pon De Replay", który również pojawił się na poprzednim krążku. Od wielu lat bardzo podoba mi się ,,Pon De Replay" dlatego usłyszenie tak dobrego, energetycznego remixu daje ogromny plus całego albumowi.

Album ,,A Girl Like Me" jest znacznie lepszy od debiutanckiego krążka, przede wszystkim jest na nim więcej, bardzo dobrych ballad (,,Unfaithful", ,,Final Goodbye", ,,A Million Miles Away"), sporo duetów (,,Dem Haters", ,,Break It Off", ,,Crazy Little Thing Called Love") oraz numery przypominające o poprzednim krążku (,,If It's Lovin' That You Want - Part 2", ,,Pon De Replay (Full Phatt Remix)"). Jednak niestety są również minusy, pomimo dwóch utworów z poprzedniego albumu, nie da się ukryć, że krążek ,,A Girl Like Me" jest bardziej popowy od swojego poprzednika, tutaj elementy reggae i r&b pojawiają się sporadycznie.


Ocena: 6/10
Najlepsze: SOS, Kisses Don't Lie, Unfaithful, Final Goodbye, P.S. (I'm Still Not Over You), A Million Miles Away, Pon De Replay (Full Phatt Remix)
Najgorsze: Dem Haters, Break It OffPodobne recenzje:

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam Rihanne! Idę chyba na jej koncert w wakacje :)
  http://doniax.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio myślałem, żeby wrócić do tej płyty, ponieważ lubię RiRi właśnie z starszych płyt :), + fajna recenzja
  http://time-for-music.blog.pl/ zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Album naturalny, dziewczęcy, ale wole jej debiut.

  Zapraszam na nową recenzję ("J.Lo" Jennifer Lopez) na http://The-Rockferry.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. She bought the thοught fгom сοοκing
  ρioneеr Βarbara Κerr. Masonry
  heаtеrs cοnѕіst οf a tіnу fіrе box crаfted to rаtio wіth the smoke chambеr highеr than.
  A full gгаin bгeakfaѕt of ageԁ-fаshіoneԁ oatmeal wіth
  almonds (grinԁ thеm up tο coѵer them, if еssentіal) ωill maintain a kid way lengthier
  than orаnge juicе anԁ a bagel.


  Hеre іs mу ωebsіte: crate and barrel pizza stone instructions

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam "Unfaithful". Ogólnie to z tym albumem wiążę dobre wspomnienia ;)

  Zapraszam na nowego posta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię ten album. Uwielbiam Rihannę za czasów pierwszych płyt, była wtedy taka naturalna, szkoda, że teraz nie gra już takiej muzyki. Na "AGLM" właściwie nie ma (jak dla mnie) słabych punktów, ale w przeciwieństwie do Ciebie bardzo podoba mi się "Break It Off" :)
  Nowa recenzja: "Ewelina Lisowska" (EP) Ewelina Lisowska (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń