środa, 26 grudnia 2012

Virgin ,,Virgin"


Tytuł: Virgin
Wykonawca: Virgin
Rok: 2002
Single: Sława - a za co to?, To Ty, Mam Tylko Ciebie
Tracklist: 1.Dzieci Ziemi
2.Dziewięć życzeń
3.To Ty
4.Nie złość Dody
5.Nie tak - do mnie mówi się!
6.Nie odpowiadaj
7.Na niby
8.Masz jeszcze czas
9.Czekam
10.Punkowy
11.Mam tylko Ciebie
12.Sława - a za co to?
13.Material Girl
14.Będę dziś szalona
15.Sagan Ohm Warr
16.To Ty (Symphonic version)

Zespół Virgin powstał w 2000 roku z inicjatywy muzyka Tomasza Luberta. Gdyby nie słynny casting do zespołu, o Dodzie do dziś moglibyśmy nie usłyszeć. Ale po co rozważać do by było gdyby? Doda od razu się spodobała, jej wyrazisty charakter oraz potężny głos powalił każdego i tak jest do dziś. Niegdyś ledwie pełnoletnia dziewczyna z kolczykiem w pępku i ciętym języku sprawiła dużo kontrowersji, dzięki czemu każdy chciał ją zobaczyć. To był głośny debiut. Debiut, który przewrócił polski show biznes do góry nogami.

Zobacz zdjęcia promujące album!
Piosenką rozpoczynającą debiutancki album ,,Virgin" jest ,,Dzieci Ziemi". Utwór zaczyna się bardzo ciekawie, krótki, tajemniczy wstęp zrobił na mnie duże wrażenie. Podoba mi się na samym początku utworu mocna, rockowa muzyka przechodząca w lekką gitarę. Muszę pochwalić ten utwór, jest bardzo dobry. Brakuje mi takiej Dody. Rabczewska ma niesamowicie mocny wokal, szkoda że to zaprzepaściła bo w takich utworach mogła to wykazać, a nie śpiewając kiczowate ,,Nie daj się" czy ,,Bad Girls". ,,Dziewięć życzeń" jest niesamowity. Męski wokal bardzo fajnie wpasował się obok mocnego głosu Dody. Jestem pod dużym wrażeniem. Także podoba mi się tajemniczy klimat utworu. Promujący album, ,,To Ty" nie jest najlepszym albumem z krążka, ale też nie jest najgorszy. Najbardziej podoba mi się refren, jest mocny, rockowy i naprawdę sprawia mi dużą przyjemność słuchanie takiej muzyki. Uwielbiam tajemniczy klimat podczas zwrotek w utworze ,,Nie złość Dody" oraz fragment kiedy Doda śpiewa:
,,Bo prawda jest zupełnie inna me kochanie; To ja mam władze a Ty grzecznie leżysz tu przy ścianie; Utopić mogę Cie w łyżeczce suchej wody ; Więc nie kłam i nie złość Dody"
 Refren w ,,Nie tak - do mnie mówi się!" nie przypadł mi do gusta, jednak zwrotki i niepowtarzalna muzyka (w tym moment remixu) same się wybroniły. W ,,Nie odpowiadaj" czegoś mi brakuje, został pewien niedosyt, przyznam że piosenka jest bardzo ciężka i ciężko się jej słucha w czym przeszkadza tekst. ,,Na niby" zaczyna się dość nietypową gitarą niczym z Teksasu, która przechodzi z mocny gitarowy rock. Utwór jest humorystyczny i optymistyczny.
,,Chociaż raz zapomnij o tym, co cię boli; wlej do siebie 4 litry zimnej coli"
Doda podczas promocji płyty
 Bardzo fajnie się go słucha, podoba mi się wokal Dody który jest radosny i przyjemny. ,,Masz jeszcze czas" to średni utwór. Bardzo podoba mi się muzyka, szczególnie pomiędzy zwrotkami, jednak piosenka jest kiepsko zaśpiewana, nie podoba mi się w niektórych momentach głos Doroty. ,,Czekam" to najkrótszy utwór z płyty, trwa niecałe 2 minuty. Niestety, ale muszę przyznać że piosenka jest bardzo nudna i wiele nie wniosła, jakby była nie skończona. Na samym początku miałam wrażenie że będzie to bardzo dobra płyta, jednak teraz zaczynam w to wątpić. Kolejny to ,,Punkowy", nie można nazwać tego utworem, ponieważ jest to tylko muzyka. Albo jest to wciśnięte na siłę, albo miał być to przerywnik. ,,Mam tylko Ciebie" zna chyba każdy. Niemożna również nie wspomnieć o tym że piosenka była bardzo promowana kiedy Doda brała udział w show Polsatu Bar. Tak, jestem z tego pokolenia które to pamięta i zarazem to oglądało. Właśnie, dzięki tej piosence Virgin zaistniało na polskim rynku i zyskało tysiące fanów. Piosenka jest bardzo dobra, nie ma do czego się przyczepić ;p ,,Sława - a za co to?" nawet mi się podoba. Ma bardzo fajny klimat. Piosenkę Madonny ,,Material Girl" zna chyba każdy. Na albumie ,,Virgin" można posłuchać ją w bardziej rockowej wersji w wykonaniu Dody. Wersja taka sobie, najgorsze wrażenie robi na mnie akcent Doroty w tym utworze. Jest bardzo sztuczny, Rabczewska bardzo chciała uchodzić za osobę która posługuje się biegle angielskim, jednak coś jej nie wyszło. ,,Będę dziś szalona" to dziwny utwór. Zwrotki są śpiewana jakby sylabami. Moim zdaniem wogle nie da się tego słuchać :/ ,,Sagan Ohm Warr" to nietypowy utwór, zaczyna się remixem tytułowe słowa zaśpiewane są bardzo tajemniczo i mrocznie. To nie wszystko! Utwór nie jest zaśpiewany przez Dodę, ale przez mężczyznę, który wykonał wspólnie z Dodą utwór ,,Dziewięć życzeń". Na koniec symfoniczna wersja ,,To Ty". Po tak energicznych piosenkach brakowało jednak tego powera, ale muszę przyznać że Dorota doskonale poradziła sobie i przekazała odbiorcy emocje, które towarzyszyły tej piosence. Jednak nie da się ukryć, że piosenka jest miejscami nudna.

Na początku byłam mile zaskoczona tym krążkiem, od pierwszych utworów byli to kandydaci na ostateczną ocenę bliską dziewięciu, od ,,Nie odpowiadaj" magia zniknęła i zaczęło się coś psuć. Może dlatego, że niektóre utwory były wstawiane na siłę? Cover utworu Madonny pojawił się tam praktycznie znikąd  bo przecież zespół świetnie poradziłby sobie tylko z własnymi kompozycjami. Minusem tej płyty jest też to, że w pewnym momencie Virgin poczuł się za pewnie. Na pierwszy rzut fajnie, że jest 16 utworów, że tyle udało się im nagrać, ale muszą to być utwory a nie zapychacze typu ,,Czekam", ,,Punkowy" czy ,,Sagan Ohm Warr". Zadebiutowali w 2000 roku, a po dwóch latach wydali krążek. Przez tyle czasu powinni nagrać sporo materiału, a nie skupiać się na przerywnikach.


Ocena: 6/10
Najlepsze: Dzieci Ziemi, Nie złość Dody, Mam tylko Ciebie
Najgorsze: Nie odpowiadaj, Masz jeszcze czas, Czekam, Punkowy, Będę dziś szalona


14 komentarzy:

 1. Nie słyszałam tej płyty, ale mnie również nieco brakuje "starej Dody". Jej najnowsze piosenki są dla mnie po prostu słabe.
  Ojej, widzę, że niedługo recenzja "Stay Away" Nurth. Nie mogę się już doczekać! ^^
  True Villain
  Ps.: O NN informuj mnie w dziale "Spam".

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam i to się raczej nie zmieni ;)
  Nowa recenzja: „Trespassing” Adam Lambert (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na blogu true-villain.blog.pl ukazała się nowa notka. Serdecznie zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 4. ale Doda kiedyś dziwnie wyglądała O.o a muzyka? Nie jest zła.

  Zapraszam na recenzje płyty "Looking 4 Myself" Ushera (jest razem z recenzją Chrisa Brown). http://the-rockferry.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, jak ja ją kiedyś lubiłam, dziś no już... nie moje gusta że tak powiem :] Zapraszam do mnei na nowy post ;)
  http://doniax.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapraszam na nową notkę jusinks.blogspot.com
  Ps.
  Szczerze mówiąc brakuje mi "starej Dody".

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny post :)
  Masz plany na sylwester? XD
  Zapraszam: http://otiscodzien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie słucham Dody,chociaż niektóre ma fajne:)Możemy imformować się o nowych postach albo dodać się do obserwatorów?http://love--graphic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa recenzja: "What Lies Beneath" Tarja (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 10. widzę reklamę koncertu GD :) Wybierasz się?

  Zapraszam na nowy post na http://The-Rockferry.blog.onet.pl, w którym pojawił się ranking najlepszych albumów 2012 roku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nowa recenzja: "Bawię się świetnie" Ania (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też uważam, że kiedyś Doda robiła z Virginem całkiem fajną muzykę. Odkąd jednak zaczęła karierę solową, wydaje mi się, że jest tylko i wyłącznie osobą medialną a nie artystką. http://bit.ly/Vr0oDW

  OdpowiedzUsuń
 13. "Nie odpowiadaj" jest genialne. :)

  OdpowiedzUsuń