środa, 12 września 2012

Olimpijczyk, a Paraolimpijczyk


Hej ;) Jakoś nie miałam zamiaru pisać w środku tygodnia, jednak ostatnie sprawy o których głośno jest teraz w telewizji po prostu mnie dobiły i zmusiły abym wyraziła swoje zdanie.
Jaka jest różnica pomiędzy olimpijczykami a paraolimpijczykami? Taka, że sportowcy biorący udział w paraolimpiadzie są niepełnosprawni. To bardzo smutne co się ostatnio wydarzyło. Gdy olimpijczycy wyjeżdżali na Olimpiadę pożegnał ich prezydent, premier i jeszcze kilka ważnych osobistości. Nie mówiąc już o tym, że wszystkie wydarzenia były transmitowane przez TVP. A co z paraolimpijczykami? Kiedy wyjeżdżali nie było nikogo! Nie wspominając że wspominany wcześniej kanał i większość mediów całkowicie ich olała przez co nie mogli liczyć na sponsorów, ponieważ sponsorów interesują osoby, które pokazują telewizje. Paraolimpijczycy reprezentowali Polskę w Londynie ze znacznie większymi sukcesami niż pełnosprawni sportowcy. Zdobyli aż 36 medali, w tym 14 złotych, zajmując 9. miejsce w klasyfikacji, jednak musieli dać jeszcze więcej z siebie niż pełnosprawni. Pełnosprawni zajęli dopiero 30. miejsce zdobywając 10 medali, w tym tylko 2 złote! Niepełnosprawni nie mogą liczyć również na podobne pieniądze za te same medale, a różnice są znaczne. Poniżej małe zestawienie:


Gdyby tego było mało, paraolimpijczycy spotkali się również z dużymi dyskryminacjami:
Kolega paraolimpijczyk szukał sponsora. Przedstawiciel firmy go pyta: "A co nam to da, że pan umieści nasze logo na koszulce? I tak nikt go nigdzie nie zobaczy" - mówi Gazecie Wyborczej strzelec i paraolimpijczyk Filip Rodzik. Paraolimpijczykom trudniej znaleźć sponsorów, a gdy już im się uda i pojadą na igrzyska, to i tak rodziny, przyjaciele czy sąsiedzi nie obejrzą ich startu. Żadna telewizja go nie transmituje.
I właśnie w takich okolicznościach Janusz Korwin-Mikke ogłosił, że niepełnosprawnych nie powinno się pokazywać w telewizji i, co więcej, powinni się oni "odruchowo" chować w domach jak "kobiety z pryszczem". Porównał ich też do "nieudaczników, idiotów i... zboczeńców": Jeśli chcemy, by ludzkość się rozwijała, w telewizji powinniśmy ogladac ludzi zdrowych, pieknych, silnych, uczciwych, mądrych - a nie zboczeńców, morderców, słabeuszy, nieudaczników, kiepskich, idiotów - i inwalidów.

Czy można powiedzieć coś jeszcze bardziej bolesnego i w jeszcze mniej odpowiednim momencie?
Zostawię to bez komentarza, bo to jest po prostu chore! Każdy powinien być traktowany tak samo, bez względu na to czy jest pełnosprawny czy nie.

4 komentarze:

 1. Zapraszam na nową notkę http://jusinks.blogspot.com
  (całkiem niedawno blog istniał pod adresem diary-justysia.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam na nowy post na The-Rockferry.blog.onet.pl. A w nim recenzja nowej płyty Oceany oraz grafika z Green Day i Norą Jones.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na nową notkę http://jusinks.blogspot.com
  (całkiem niedawno blog istniał pod adresem diary-justysia.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. masakra, współczuję im.

  OdpowiedzUsuń