niedziela, 8 stycznia 2017

Leonard Cohen ,,You Want It Darker"

Rok wydania: 2016
Single: You Want It Darker
Lista utworów:
1. You Want It Darker
2. Treaty
3. On the Level
4. Leaving the Table
5. If I Didn't Have Your Love
6. Traveling Light
7. It Seemed The Better Way
8. Steer Your Way
9. String Reprise / Treaty7 listopada 2016 roku świat obiegła informacja o śmierci Leonarda Cohen'a. Odszedł znakomity muzyk, poeta, Artysta. Przed śmiercią podzielił się nowymi kompozycjami i wspaniale pożegnał się z fanami. Pomimo tego, że skończył 82 lata był czynny zawodowo. Pisał i jeździł po świecie. Swój ostatni koncert w Polsce zagrał 19 lipca 2013 w Łodzi. 17 dni przed swoim odejściem wydał album ,,You Want It Darker", na którym zaprezentował mroczne, ponure i niepokojące kompozycje. Artysta nagrywał album siedząc na wózku inwalidzkim oraz miał liczne depresje i załamania. Pomimo tego, że pragnął żyć wiecznie, wiedział że jego koniec jest bliski. Swój ostatni krążek Cohen uważał, za najlepsze dzieło. Jego miłośnicy mogą mieć różne zdania na ten temat, ale jedno jest pewne album będzie zapamiętany bardzo długo.

,,You Want It Darker" rozpoczyna się surowym akcentem, chociaż głos Cohen'a wydaje się pogodny. Słowa ,,Jestem gotów, Panie mój" po śmierci Artysty nabierają dosłownego znaczenia, podobnie było w przypadku ,,Blackstar" Davida Bowie'go, przez co kompozycja nabiera mroku i niepokoju. Można tutaj także usłyszeć refleksje Cohen'a na temat wiary, miłości, życia i śmierci. Brzmienie ,,Treaty" jest bardziej pogodniejsze, a to za sprawą dźwięków skrzypiec i pianina. Natomiast tematyką wiele nie odbiega od poprzedniego utworu. Artysta opisuje co widzi, kiedy siedzi przy stole z Bogiem, jak wąż został pokonany i nie może uwierzyć, że nadszedł czas na spoczynek. Piękna kompozycja, znakomicie się jej słucha. Zupełnie inne jest ,,On the Level". Zaczyna się powoli i spokojnie, z dźwiękiem gitary elektrycznej w tle, dopiero po chwili dołącza perkusja oraz żeńskie chórki! Całość wypadła naprawdę dobrze. W ,,Leaving the Table" otrzymujemy melancholijne brzmienie z gitarą akustyczną, słychać tutaj inspiracje bluesem i folkiem.


Piękne i bardzo romantyczne jest ,,If I Didn't Have Your Love". Wszystkie określenia są tutaj niezwykle szczere i trafne. ,,Traveling Light" to kompozycja przepełniona mrokiem, ważną rolę odgrywa tutaj gitara akustyczna. Usłyszeć możemy także folkowe chórki, które moim zdaniem niezbyt pasują do całości. A nieco żałobne brzmienie skrzypiec nadają surowości, ponadto w tekście Cohen sugeruje, że niedługo może go zabraknąć: ,,Podróżuję bez bagażu. To pożegnanie. Ma upadła gwiazda niegdyś była jasna". W ,,It Seemed The Better Way" również nie opuszcza mrok. Ciężkie chóry i skrzypce brzmią smutno i przerażająco. Niezwykle klimatyczna kompozycja. ,,Steer Your Way" to utwór o upływającym czasie, po raz kolejny usłyszymy partie smyczkowe, które idealnie nastrajają. Czuć tutaj mrok i cierpienie, natomiast niektóre fragmenty są spokojne i można wyczuć delikatność. Na sam koniec usłyszymy kompozycję ,,String Reprise / Treaty" czyli smyczkową wersję ,,Treaty". W taki sposób Artysta zamyka album i żegna się ze światem. ,,To koniec, koniec wody i wina. Byliśmy rozbici, lecz teraz jesteśmy blisko kresu." 

,,You Want It Darker" jest to ponury, mroczny i melancholijny album. Zawiera bardzo dużo odniesień do śmierci, pożegnań. Można znaleźć tutaj nawiązania do Biblii czy bezpośrednie rozmowy Artysty z Bogiem. Melodie utrzymane są w smutku i cierpieniu - dźwięki skrzypiec przypominają pieść żałobną. Każda kompozycja utrzymana jest na podobnym poziomie. Fantastycznie i z zaciekawieniem słucha się każdego utworu. Uwielbiam znakomity tekst romantycznego ,,If I Didn't Have Your Love". Ponadto muzyka do każdego utworu jest wspaniale dopracowana, jedynie nie przypadły mi do gustu folkowe chórki w ,,Traveling Light". Leonard Cohen zostawił wspaniały album, którego świat nigdy nie zapomni.

Ocena: 8,5/10 


4 komentarze:

 1. Wzruszający album. Uwielbiam utwór tytułowy.

  Pozdrowienia,
  Bartek

  http://bartosz-po-prostu.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. PS. Nowy wpis na http://bartosz-po-prostu.blog.pl :)

  Pozdrawiam serdecznie :)
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna płyta, która dostarcza mi dziś dużo smutku. Cohen był jednym z moich ulubionych wykonawców.

  PS. Planujesz kiedyś oceniać jego starsze krążki?

  Artykuł "20 płyt, na które czekam w 2017" na http://the-rockferry.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość Cohena tak naprawdę jest mi obojętna, chociaż nigdy się w nią nie zgłębiałam. Może kiedyś poświęcę mu więcej czasu.
  A tak w ogóle, to "Treaty" podoba mi się bardziej niż "You Want It Darker".
  U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń