sobota, 3 sierpnia 2013

Dawid Podsiadło ,,Comfort and Happiness"

Tytuł: Comfort and Happiness
Wykonawca: Dawid Podsiadło
Rok: 2013
Single: Trójkąty i Kwadraty, Nieznajomy
Utwory: 1.And I
2.!H.a.p.p.y!
3.Nieznajomy
4.Trójkąty i Kwadraty
5.Elephant
6.Vitane
7.No
8.I'm Searching
9.Bridge
10.No Part II
11.Little Stranger
12.S&T


Wydawać by się mogło że to Ewelina Lisowska osiągnęła największy sukces po polskiej edycji X-Factora. Jej single ,,Nieodporny Rozum" i ,,W Stronę Słońca" długo nie schodziły z podium największych list przebojów. Dużo zrobiło również to że krótko po zakończeniu programu wydała swoją EP'kę ,,Ewelina Lisowska" dzięki której nie dała o sobie zapomnieć i to by było na tyle, jej oba albumy nie osiągnęły większego sukcesu. Przyznam że nie miałam dużych nadziei w Dawidzie, oczywiście każdemu uczestnikowi talent show życzę jak najlepiej, ale myślałam że na jednej płycie się skończy. Pod koniec maja, Dawid wydał swój debiutancki krążek ,,Comfort and Happiness", którego promował singiel ,,Trójkąty i Kwadraty". W pierwszym tygodniu sprzedaży album osiągnął status złotej płyty! (Lisowska o złocie może na razie pomarzyć). Ponadto zadebiutował na liście OLiS na 1 miejscu. Obecnie album ,,Comfort and Happiness" uzyskał status platynowej płyty. Dawid w czerwcu otrzymał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards 2013 w kategoriach: najlepszy artysta oraz najlepszy artysta w sieci. 2 czerwca na warszawskim Torwarze wystąpił jako support przed koncertem Lany Del Rey!!, natomiast 3 lipca zaśpiewał podczas dwunastej edycji Heineken Open'er Festival 2013.

Album ,,Comfort and Happiness" otwiera spokojna kompozycja ,,And I". Co do tej piosenki mam mieszane uczucia, podobają mi się zwrotki - wykonane są w niezwykle magicznym klimacie, jednak refren nie zrobił na mnie takiego wrażenia, ponadto mniej więcej w połowie piosenki muzyka nabiera tempa dzięki czemu utwór wypada dość ciekawie. ,,!H.a.p.p.y!" jest trochę szybszy od swojego poprzednika. Piosenka jest magiczna, działa na wyobraźnię i co najważniejsze słucha się jej z przyjemnością. Najbardziej podoba mi się wokal Dawida w refrenie. Na albumie ,,Comfort and Happiness" znajdują się dwie kompozycje nagrane w języku polskim oraz dwa odpowiedniki w języku angielskim. Pierwszy z nich to ,,Nieznajomy" i ,,Little Stranger", pomimo tego że nie mam nic do zarzucenia polskiej wersji, zdecydowanie lepiej słucha mi się utworu ,,Little Stranger". Podoba mi się jak pod koniec piosenki wokal Dawida staje się mocny i wyniosły - w tym wypadku najlepiej oddaje to polska wersja. Jeżeli chodzi o ,,Trójkąty i Kwadraty" i ,,S&T" to zdecydowanie lepszy jest utwór w ojczystym języku. Oba utrzymane są w bardziej popowym i wakacyjnym klimacie. No tak - na promocje zawsze trzeba dać coś lżejszego, pomimo tego że pozostałe piosenki z albumu są w innej stylistyce.
,,Jak para zmieniam stan, unoszę się do chmur, spadam kulami gradu, topnieję u Twych stóp."
,,Elephant" różni się od pozostałych kompozycji na płycie. Słychać że Podsiadło chciał trochę poeksperymentować z elektroniką. Wokal Dawida jest zmodyfikowany, na szczęście w małym stopniu, dzięki czemu nie brzmi jak komputer i w żaden sposób nie zaważyło to na jakości utworu. Piosenka bardzo ciekawa i trochę zaskakująca. ,,Vitane" jakoś mnie nie przekonało. Zwrotki są spokojne i niemal nużące, natomiast refren jest bardziej ciekawszy i wyrazisty. Na albumie znajdziemy również dwa kawałki: ,,No" i ,,No Part II". Pomimo podobnych tytułów, utwory niewiele mają ze sobą wspólnego. ,,No" jest najszybszym i najbardziej energicznym utworem na ,,Comfort and Happiness". Natomiast ,,No Part II" to jakaś pomyłka. Utwór jest podniosły i surowy, a głos Dawida brzmi jak echo. Najgorsza kompozycja na debiutanckim krążku. Pozytywne wrażenie zrobił na mnie utwór ,,I'm Searching". Piosenka jest bardzo delikatna , pełna emocji i przede wszystkim bardzo spokojna, przyjemnie się jej słucha. Jednym z lepszych utworów na krążku jest ,,Bridge", piosenka jest nieco szybsza od swojego poprzednika. Ogromnym jej plusem jest szczerość i lekkość z jaką Dawid śpiewa.

Dawid Podsiadło pomimo swojego młodego wieku jest niezwykle dojrzały. Jego nie da się nie lubić, Wokalista jest bardzo spokojny, skromny, wrażliwy i nieśmiały, co pokazał już dawno w programie X-Factor. Możemy być spokojni, on nigdy nie będzie robił z siebie gwiazdy, nie uderzy mu woda sodowa, ponieważ jest prawdziwy, a jego muzyka jest niezwykle szczera. Dawid ma ogromne predyspozycje aby zrobić karierę zagranicą, czego bardzo mu życzę. Pomimo tego że nie gustuję w takiej muzyce jaką wykonuje Podsiadło ,,Comfort and Happiness" mnie poruszył, nie mogę doczekać się czym zaskoczy nas na następnym krążku. Płytę polecam osobom, które chcą zapoznać się z dojrzałym i ambitnym materiałem.


Ocena: 8/10
Najlepsze: !H.a.p.p.y!, Little Stranger, Trójkąty i Kwadraty, No, Bridge
Najgorsze: No Part II


6 komentarzy:

 1. Bardzo udany debiut,dobrze ze w Polsce cos sie zaczyna dziać w muzyce naprawdę nie oderwanego od dobrych muzycznych nurtów
  piękny głos ,fajne teksty ,mam nadzieje ze będzie coraz więcej dobrej muzyki granej przez młodych ludzi. Uważam również że zasłużenie wygrał X Factor:)
  Na http://muzycznomaniaa.blogspot.com/ jest NN serdecznie zapraszam do oddania głosów

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialny szablon! Zapraszam na "DZIEŃ DRUGI" z Chorwacji :D Pozdrawiam! ;*

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak nagle się wybił, inaczej niż Lisowska. Z tej płyty znam tylko Trójkąty i Kwadraty, no a ogólnie to jeszcze tylko tą którą śpiewał z Tatianą :)
  http://doniax.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Też nie przepadam za "No part II". Album jest świetny.

  3x recenzje na http://The-Rockferry.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Całego albumu nie znam, ale bardzo podobają mi się "Trójkąty i kwadraty" i znacznie mniej "Nieznajomy".
  Mini-recenzje #3 (Depeche Mode, Disclosure, Daft Punk) (fizzz-reviews.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie spodobał mi się ten album i również planuję go zrecenzować :)

  Nowa recenzja u mnie, zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń