niedziela, 26 sierpnia 2012

The Social Network - Historia Facebooka


Tytuł: The Social Network
Reżyser: David Fincher
Główne role: Jesse Eisenberg (Mark Zuckerberg), Andrew Garfield (Eduardo Saverin), Justin Timberlake (Sean Parker)
Gatunek: Obyczajowy, Biograficzny
Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
Rok: 2010

W dzisiejszych czasach Facebooka ma chyba każdy, tam ludzie żyją, rozmawiają ze sobą, nieraz brakuje spotkań face to face, można powiedzieć że XXI wiek zamknięty jest właśnie w tym portalu.
Ostatnio miałam okazje obejrzeć film, biograficzny, który opowiada o młodym chłopaku Marku Zuckenbergu, który pewnego październikowego wieczoru w 2003 roku po zerwaniu z dziewczyną włamuje się do uniwersyteckiej sieci komputerowej i tworzy stronę internetową będącą bazą studentek Harvardu. Następnie umieszcza obok siebie zdjęcia dziewcząt i zadaje użytkownikom pytanie, która z nich jest atrakcyjniejsza. Strona otrzymuje nazwę Facemash i staje się niezwykle popularna wywołując jednocześnie mnóstwo kontrowersji. Mark zostaje oskarżony o celowe złamanie zabezpieczeń, pogwałcenie praw autorskich i naruszenie prywatności. Jednak to właśnie wtedy rodzi się zarys Facebooka. Wkrótce potem Mark zakłada stronę thefacebook.com, która gości na monitorach komputerów na Harvardzie, uniwersytetów Ivy League oraz Doliny Krzemowej, a potem dosłownie w każdym zakątku świata.
Film niewiarygodny jednak prawdziwy, oparty na faktach. Polecam obejrzenie tego filmu jednak po ogromnym sukcesie na tle światowym, spodziewałam się czegoś więcej, nie da się ukryć że miejscami film był nudy xD

Moja ocena: ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦  ♦ ♦ 

Co ciekawe aktor Jesse Eisenberg, który wcielił się w głównego bohatera, jest polakiem! Jego rodzice kilkadziesiąt lat temu wyemigrowali ze Szczecina do USA! Eisenberg biegle mówi po polsku a w wolnym czasie przylatuje do rodzinnego miasta. Interesujące co? ;D

3 komentarze:

 1. Cześć! :) Bardzo podoba mi się Twój blog, więc jak byś chciała wymienić się obserwacjami to zaraszam:) Co Ty na to? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Też widziałam ten film, nie żałuję ;]
  http://doniax.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na nową notkę : ) http://diary-justysia.blogspot.com/
  Ps.
  Nie miałam okazji zobaczyć tego filmu, ale po przeczytaniu Twojej recenzji widać, że jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń